Αποτελέσματα Κυπέλλου Coca - Cola.

">

Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΛ και Απόλλωνα

Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013

Η ΑΕΛ νίκησε με 4-1 την ΑΕΠ στο Παφιακό και έκανε πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca - Cola.

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο και το τελικό 4-1, την καθιστά το μεγάλο φαβορί για πρόκριση.

Ο Ορλάντο Σα άνοιξε το σκορ στο 7' και στο 41' ο Ρουί Μιγκέλ πέτυχε το 2-0 για την ΑΕΛ. Ο Γιώργος Σιέλης σκόραρε στο 45', μείωσε σε 1-2 και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Αραούχο (65') και Μοντέιρο (72΄) επέκτειναν το προβάδισμα της ΑΕΛ , με το 1-4 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΕΠ: Πρίφτης, Σάββα, Σιέλης, Μαρσελίνιο, Μπασόφ, Φυλακτού, Βοσκαρίδης, Γαρπόζης, Ταλ, Π.Φιλίππου (73' Ιωάννου), Ευθυμίου.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Τζούνιορ, Μαϊκόν, Μοντέϊρο, Σα, Μιγκέλ (66' Εμπαλό), Νικολάου (46' Ντεντέ), Σέρτζιο, Αϊρόσα, Ουόν, Σακέτι (70' Ζιλμπέρτο).

*Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 13 Μαρτίου.

---------------------------------------

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης και για τον Απόλλωνα, ύστερα από τη νίκη του με 2-0 επί της Αγίας Νάπας στο "Τάσος Μάρκου".

Με δύο όμορφα σε εκτέλεση τέρματα από τους Παπουλή και Σούρτου, ο Απόλλωνας πέτυχε τον στόχο του στην έδρα της Αγίας Νάπας, που ήταν να  καταστεί το φαβορί για την πρόκριση, ενόψει επαναληπτικού, ο οποίος θα γίνει στις 6 Μαρτίου στο Τσίρειο.

Ο Παπουλής σκόραρε στο 19' με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή και ο Σούρτου στις καθυστερήσεις του αγώνα με μακρινό δυνατό σουτ.

Η Αγία Νάπα είχε τις δικές της ευκαιρίες για γκολ, όμως, δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Χρυσοστόμου, Μπαρμπούδης, Τζίνιο, Λούσιο, Πιερέττης, Κατσής, Σουάρες, Λάζιτς (82' Βάργκας), Τζάκσον (75' Νίκιτς), Κολοκούδιας (63' Σολωμού), Αφόνσο

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Λόπες, Βασιλείου, Χαραλάμπους, Μερκής, Χαμτανί, Καρντόσο, Θεοδωρίδης, Κωνσταντίνου (83' Σολάρι), Παπουλής (67' Σούρτου), Γκαρσία.

Πως έφτασαν ως εδώ:
Φάση των «16»:
Η ΑΕΠ προκρίθηκε σε βάρος της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας. 2-2 ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα στη Πάφο, με την ΑΕΠ να προκρίνεται με νίκη 4-1 στον επαναληπτικό.
Η ΑΕΛ απέκλεισε το ΑΠΟΕΛ, νικώντας το με 3-1 στο ΓΣΠ, καταφέρνοντας έτσι να ανατρέψει το 2-0 με το οποίο είχε χάσει στο Τσίρειο.
Πρόκριση με ανατροπή και για την Αγία Νάπα η οποία έχασε στον  πρώτο αγώνα με 1-0 από την Αναγέννηση Δερύνειας και τη νίκησε με 3-0 στον επαναληπτικό.
Ο Απόλλωνας απέκλεισε τη Νέα Σαλαμίνα με δύο νίκες με σκορ 1-0.
Α’ γύρος:
Η Αγία Νάπα νίκησε με 2-0 το Ν&Σ Ερήμης, η ΑΕΠ τον Άρη Λεμεσού με 3-1 στην παράταση και ο Απόλλωνας με 5-0 την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.
Η ΑΕΛ δεν αγωνίστηκε στον πρώτο γύρο λόγω της συμμετοχής της στον περσινό τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola.

Η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca – Cola άρχισε την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου με τον αγώνα της Ομόνοιας με την Ανόρθωση (4-0).
Οι πρώτοι αγώνες θα ολοκληρωθούν στις 6 Μαρτίου με τον αγώνα της ΑΕΚ με την ΕΝΠ. Το σκηνικό με τις ομάδες που θα συνεχίσουν στη διοργάνωση θα ξεκαθαρίσει στις 13 Μαρτίου.