Νίκη της ΑΠΕΑ στο ντέρμπι, ανεβαίνει ο Εθνικός Λατσιών

Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2021
Οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού πανηγύρισαν ευρεία εκτός έδρας νίκη.

Στο ντέρμπι κορυφής για τον πρώτο όμιλο του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ, η ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου νίκησε με 4-1 την Ασπίς Πύλας και έμεινε μόνη της στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Μπασιρού και στο 21ο λεπτό ο Παντελής Ταύρου ισοφάρισε για την Ασπίς. Στο 34ο λεπτό ο Αζούζ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΠΕΑ και στο 37ο λεπτό ο Νίκος Παναγίδης με πέναλτι πέτυχε το 3-1 και στο 49ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το 4-1.

Σε παιχνίδι που αφορούσε το δεύτερο όμιλο, ο Εθνικός Λατσιών νίκησε εκτός έδρας με 6-0 την Αμαθούς Αγίου Τύχωνα και έφτασε στους 15 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την ΕΝΑΔ και την ΑΕΠ.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Μιχάλης Παπακωνσταντίνου 2' πέναλτι, 9', 27', Σπύρου 50', Παύλου 71' αυτογκόλ και Ευαγγέλου 90'.