Μόνη στην κορυφή η Πέγεια

Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα ΘΟΪ Λακατάμιας - Κούρης Ερήμης.

Με τις αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας και ο απολογισμός της κατέγραψε 17 τέρματα.

Μόνη της στην κορυφή με 13 βαθμούς η Πέγεια μετά το 2-0 επί της ΑΕΖ Ζακακίου και την ισοπαλία του Διγενή Ακρίτα Μόρφου με την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα στο Μακάρειο Στάδιο.

Ο Κμαγιάλ στο 55ο λεπτό με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Πέγεια και στο 90+4 ο Ευαγόρας Χαραλάμπους διαμόρφωσε το 2-0. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι η πρωτοπόρος ομάδα διατηρεί το μηδέν παθητικό μετά από 450 λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Στους 11 βαθμούς ο Διγενής Μόρφου και στους δέκα η Εληά Λυθροδόντα που με γκολ του Κομπά στο 69ο λεπτό νίκησε στην έδρα της με 1-0 τον ΠΟ Ορμήδειας.

Πρώτη φετινή νίκη για τον Κούρη Ερήμης, που επικράτησε στη Λακατάμια με 2-1 του ΘΟΪ.Στο 87ο από τον Ανδρέα Σαββίδη το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στη Λακατάμια.

Ο Νικόλας Πατσής (44') και ο Γαβριήλ Γερολέμου (50') σκόραραν στην εκτός έδρας νίκη του Εθνικού Άσσιας επί του Χαλκάνορα με 2-1. Για τους γηπεδούχους μείωσε στο 82ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Ανθίμου.

Εκτός έδρας νίκη και για τη ΜΕΑΠ επί της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς με 3-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Λύτρα (59'), Ανδρέου (68') και Χαραλάμπους (85'). Η ΑΠΕΠ προηγήθηκε στο 50ο λεπτό με τον Ζεστ.

Ανεβαίνει βαθμλογικά ο Ηρακλής Γερολάκκου μετά το 3-1 επί της Ομόνοιας Ψευδά από τέρματα που πέτυχαν οι Προκοπίου (47'), Νικολάου (54') και Παντελή (82'). Η Ομόνοια μείωσε στο 90ο λεπτό με αυτογκόλ του Ηλία.