Απόλλων - Εθνικός Άχνας 3-2, Ομόνοια - Ανόρθωση 1-0, Νέα Σαλαμίνα - ΕΝ Παραλιμνίου 1-1

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας πανηγύρισαν μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής.
-------------------------------------------------------------

Ολοκληρώθηκε σήμερα η 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής, ο Απόλλωνας νίκησε στο Τσίρειο Στάδιο με 3-2 τον Εθνικό Άχνας και έφτασε στους 32 βαθμούς σε δεκαέξι αγώνες.

Τα τέρματα του Απόλλωνα πέτυχαν οι Ματέϊ (11'), Μπένσοπ (15') και Παπουλής (23'). Για τον Εθνικό σκόραραν οι Κονέ (2') και Λαμπάντ (82' πεν.).

*Στο Στάδιο ΓΣΠ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ομόνοια νίκησε με 1-0 την Ανόρθωση και την πλησίασε στον ένα βαθμό.

Το γκόλ που καθόρισε το ντέρμπι σημειώθηκε στο 49ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ ο Ντούριτς προσπάθησε να αποκρούσει με κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

*Στη Λάρνακα η Νέας Σαλαμίνα αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87ο λεπτό με τον Κίνγκσλεϊ.

Στους 24 βαθμούς έφτασε η Νέα Σαλαμίνα, στους 12 η Ένωση Νέων Παραλιμνίου.