Διγενής Μόρφου και Ακρίτας Χλώρακας θα διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο για τον όμιλο Premier

Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Ερμή με την Αναγέννηση Δερύνειας.
----------------------------------------------------

Συνεχίστηκε σήμερα η 13η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας και στον δεύτερο όμιλο ξεκαθάρισαν οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες που θα συνεχίσουν στον όμιλο Premier.

Η αυλαία στο δεύτερο όμιλο άνοιξε την Παρασκευή στην Αθηαίνου, όπου ο τοπικός Οθέλλος κέρδισε τον ΠΟ Ξυλοτύμπου με 4-1 και τερματίζει τρίτος.

Σήμερα ο Ερμής νίκησε στην Αραδίππου με 2-0 την Αναγέννηση Δερύνειας και συνεχίζει αήττητος. Στο 66' και 90' επιτεύχθηκαν τα τέρματα του Ερμή από τον Ηλία Γεωργίου.

Ο Ακρίτας Χλώρακας νίκησε με 3-1 την ΑΕΖ και μετά την ήττα του Διγενή Ακρίτα Μόρφου στη Σωτήρα από τον Ονήσιλλο με 2-0, τον έπιασε στους 15 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν την ερχόμενη Παρασκευή 17 Ιανουαρίου στο Μακάρειο Στάδιο και ώρα 18:00 και ο αγώνας που θα κρίνει το τέταρτο εισιτήριο για τον όμιλο Premier, με τη στήριξη της ΚΟΠ θα μεταδοθεί απευθείας από τη Cytavision.

Στπ παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 2-2.

8. ΑΕΖ 10-27 9

Για τον πρώτο όμιλο σήμερα η Ομόνοια Αραδίππου νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Αλκή Ορόκλινης από γκολ του Ούρος στο 13ο λεπτό.

Εκτός έδρας νίκη και για την Αγία Νάπα επί της Ομόνοιας Ψευδά με 2-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Πεχλιβάνης (23') και Κολοκούδια (73'). Για τους γηπεδούχους σκόραρε στο 68ο λεπτό με πέναλτι ο Παναγιώτης Παναγιώτου.

Την Κυριακή θα διεξαχθεί το ντέρμπι του Άρη με την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και επίσης ο αγώνας της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με τον ΑΣΙΛ Λύσης.

Ανεξάρτητα από τις εκκρεμότητες, στον όμιλο Premier θα λάβουν μέρος Άρης, ΑΣΙΛ, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και Αγία Νάπα.

Σε εκκρεμότητα βρίσκεται όπως είναι γνωστό και ο αγώνας της Αγίας Νάπας με την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών που θα διεξαχθεί στις 15 Ιανουαρίου στο Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας και όχι στην Αγία Νάπα.