Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Εθνικού Λατσιών με την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.
------------------------------------

Μετά τη διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής και ενώ εκκρεμεί η ολοκλήρωση της αναμέτρησης Ολυμπιάς Λυμπιών - ΑΕΚ Κοράκου, η διαφορά της Ομόνοιας 1948 με την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς παρέμεινε στον ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες προχώρησαν νικηφόρα και διατήρησαν ή και μεγάλωσαν τις αποστάσεις από τις ομάδες που ακολουθούν.

Η ΑΠΕΠ μετά από συναρπαστικό αγώνα νίκησε την Κυριακή εκτός έδρας τον Εθνικό Λατσιών στο ντέρμπι της πάνω ζώνης με 3-2 και έφτασε στους 27 βαθμούς, στους 28 βαθμούς η Ομόνοια 1948 που επικράτησε το Σάββατο με 3-0 της Γεροσκήπου FC.

Στο 15ο λεπτό ο Ανδρέας Γεωργίου και στο 45+3 λεπτό ο Μπάξτον τα τέρματα για τον Εθνικό Λατσιών, δύο τέρματα για την ΑΠΕΠ πέτυχε ο Γιώργος Ξενοφώντος (35' και 45+2) και το γκολ που χάρισε τη νίκη στο 48ο λεπτό ο Γιώργος Ταμπούρης.

Τον Εθνικό Λατσιών στους 22 βαθμούς έπιασαν ο Ορφέας Λευκωσίας και η Πέγεια, που προχώρησαν νικηφόρα.

Ο αγώνας Ολυμπιάς Λυμπιών - ΑΕΚ Κοράκου την ερχόμενη Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30 από το χρονικό σημείο της διακοπής του και συγκεκριμένα από το 4ο λεπτό. Το σκορ ήταν στο 0-0.

Ο πίνακας των σκόρερ
Προηγείται με 9 τέρματα ο Στέφανος Λοϊζου (Κόρνος) και ακολουθεί με 8 τέρματα ο Γιώργος Ξενοφώντος (ΑΠΕΠ) και στα επτά τέρματα βρίσκονται οι Μάριος Νικολάου, Μπάξτον (Εθνικός Λατσιών), Γιώργος Λοϊζου (Κόρνος).

Από έξι τέρματα πέτυχαν οι Ηλίας Χρυσοστόμου (Ολυμπιάς Λυμπιών) και Στέφανος Ιωάννου (Ομόνοια 1948).