Πρώτη νίκη για Ολυμπιακό, ισοπαλίες σε Τσίρειο και «Στέλιος Κυριακίδης»

Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019
Με τρεις αγώνες συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε την Κυριακή η 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη, 4-0 τον Εθνικό Άχνας στο Μακάρειο Στάδιο. Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στη Λεμεσό μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ, 1-1, ενώ το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στον αγώνα της Πάφου με την ΕΝΠ.

Στο Τσίρειο Στάδιο, το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με το Μερκή στο 54', όμως ο Απόλλων ισοφάρισε με τον Γκαγκμπέ στο 87'. Παραμένει αήττητο το ΑΠΟΕΛ έχοντας πάρει 14 βαθμούς σε έξι αγώνες με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες βρίσκεται στην 4η θέση, μαζί με την ΑΕΛ, έχοντας τρεις αγώνες λιγότερους. Στους 11 βαθμούς βρίσκεται ο Απόλλων με απολογισμό σε εννέα αγώνες, τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Στο "Στέλιος Κυριακίδης" στην Πάφο, η τοπική ομάδα προηγήθηκε με το Σακό στο 32', αλλά ο Δημήτρης Θεοδώρου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-1 χαρίζοντας ένα σημαντικό βαθμό στην ομάδα του Παραλιμνίου. Η Πάφος ανέβηκε στους 9 βαθμούς και η ΕΝΠ στους 5.

Χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την 9η αγωνιστική ο Ολυμπιακός για να πανηγυρίσει την πρώτου του νίκη και μάλιστα, με εντυπωσιακό τρόπο αφού επικράτησε με 4-0 στο Μακάρειο Στάδιο του Εθνικού Άχνας. Ο Ντουβεντρού πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (31΄, 42΄) για να διαμορφώσουν το τελικό 4-0 ο Ζαχαρίου στο 55' και ο Αγιτέ στο 63'.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 7 βαθμούς έχοντας δώσει 8 αγώνες ενώ στους 11 βαθμούς μετά από εννέα αγώνες βρίσκεται η ομάδα του Εθνικού.