Η προϊστορία μας με τη Ρωσία

Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019

Στιγμιότυπο από τον αγώνα που έγινε τον περασμένο Ιούνιο στη Ρωσία.
------------------------------------------------------

Με τη Ρωσία, τη σημερινή μας αντίπαλη στο Στάδιο ΓΣΠ, βρεθήκαμε ξανά αντιμέτωποι στη διοργάνωση της προκριματικής φάσης που διανύουμε και συγκεκριμένα στις 11 του περασμένου Ιουνίου όταν χάσαμε με 1-0.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα Στάδιο Niznhi Novgorοd σημείωσε στο 38ο λεπτό ο Ιόνοφ.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Πάρντο, Μακρή (80' Σπόλιαριτς), Ν. Ιωάννου, Αβραάμ (70' Πίττας), Λαϊφη, Κούσουλο, Αρτυματά, Κωστή, Μαργκάσα, Γεωργίου (46' Εφραίμ), Σωτηρίου.

Στο παρελθόν είχαμε βρεθεί αντίπαλοι με τους Ρώσους στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 1998. Την 1η Σεπτεμβρίου 1996 χάσαμε στη Μόσχα με 4-0, στο πρώτο μεταξύ μας παιχνίδι.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Πετρίδη, Λάρκου (60’ Ν. Τιμοθέου), Πίττα, Δ. Ιωάννου, Γ. Χριστοδούλου, Σ. Ανδρέου (88’ Θεοδότου), Μ. Χριστοδούλου, Κ. Σταύρου, Γκόγκιτς, Γ. Ιωάννου, Κλ. Αλεξλάνδρου (77’ Μαλέκκο).

Ο δεύτερος αγώνας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου έγινε στις 29 Μαρτίου 1997 στο Παραλίμνι και τότε φέραμε ισοπαλία 1-1. Την αποστολή εκείνου του αγώνα, θα τιμήσει η σήμερα η ΚΟΠ.

Το γκολ για την Εθνική μας πέτυχε ο Σίνισα Γκόγκιτς στο 30ο λεπτό. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Simutenkov. Ο τότε προπονητής της Εθνικής ομάδας  Σταύρος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε  την ακόλουθη σύνθεση:

Άντρο Πετρίδη, Γιώργο Θεοδότου, Πάμπο Πίττα, Σώζο Ανδρέου, Άγγελο Μισό, Νεόφυτο Λάρκου, Νίκ Παπαβασιλείου, Κώστα Μαλέκκο (86΄ Βάσο Μελαναρκίτης), Γιάννο Ιωάννου (77΄ΓιώτηςΕγκωμίτης), Νίκο Τιμοθέου, Σίνισσα Γκόγκιτς (84΄Γιάννος Οκκάς).

Στην αποστολή ήταν επίσης οι Μιχάλης Χριστοφή, Λούκας Χατζηλούκα, Χάρης Χαραλάμπους και Μάριος Πασιαλής.

Σε φιλικό επίπεδο συναντηθήκαμε μια φορά στη Λεμεσό και συγκεκριμένα στις 12 Φεβρουαρίου 2003, στο Τσίρειο Στάδιο, για το 7ο διεθνές τουρνουά ΚΟΠ και η Ρωσία νίκησε με 1-0 από γκολ του Dimitri Khokhlo.

Η Κύπρος τότε αγωνίστηκε με τους Παναγιώτου, Κονναφή, Ιωακείμ, Ν. Γεωργίου, Χ. Νικολάου (15’ Ν. Νικολάου), Θεοδότου, Οκκά (58’ Σατσιάς), Μ. Κωνσταντίνου, Μ. Νικολάου, Τόμιτς (75’ Χαραλαμπίδης), Γιασεμάκη (82’ Γ. Κωνσταντίνου).