Προκρίθηκε στην παράταση ο Απόλλωνας, τέσσερα γκολ ο Τρισκόφσκι στο νέο θρίαμβο της ΑΕΚ, αποκλείστηκε η ΑΕΛ

Πέμπτη, 1 Αυγούστου 2019
Το γκολ του Σαρδινέρο χάρισε την πρόκριση στον Απόλλωνα.
---------------------------------------------------------------

Με τους επαναληπτικούς αγώνες της δεύτερης προκριματικής φάσης συνεχίστηκε σήμερα η δράση στο Europa League.

Η ΑΕΚ κέρδισε στη Σόφια με το εντυπωσιακό 4-0 τη Λέφσκι και μετά το 3-0 της Λάρνακας προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο με συνολικό σκορ 7-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ιβάν Τρισκόφσκι που σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα (8' πεν., 29', 75', 82').

Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Βελγική Γκεντ. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Λάρνακα στις 8 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στο Βέλγιο στις 15 Αυγούστου.

Στην παράταση ο Απόλλωνας
Στο Στάδιο ΓΣΠ ο Απόλλωνας απέκλεισε στη διαδικασία της παράτασης με 3-1 τη Σάμροκ Ρόβερς.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Ζελάγια (18') και Σάλαϊ (64') και οι Ιρλανδοί μείωσαν στο 69' με τον Γκριν. Στο 102' ο Σαρδινέρο πέτυχε το 3-1 που χάρισε τελικά την πρόκριση στον Απόλλωνα.

Στο 67' αποβλήθηκε ο Παπουλής και στο 92' ο Κρέις.

Στην επόμενη φάση ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει την Αούστρια Βιέννης, εκτός έδρας ο πρώτος αγώνας και ο επαναληπτικός στην Κύπρο.

Η ΑΕΛ στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα ηττήθηκε από τον Άρη με 1-0 και μετά το 0-0 της Θεσσαλονίκης αποκλείστηκε. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στο 14ο λεπτό με πέναλτι ο Ντιγκινί.

Στο 83΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκοντάλ και η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στον πρώτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης η ΑΕΚ απέκλεισε την Petrocub Μολδαβίας και ο Απόλλωνας την FK Kauno Žalgiris Λιθουανίας.