Αποφάσεις Αθλητικού Δικαστή (12/6/2019)

Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2019

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του διαιτητή Χρυσοβαλάντη Θεοδώρου  κατά του Έλενου Αναστασίου ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ που αποβλήθηκε γιατί έσπρωξε αντίπαλο ποδοσφαιριστή με πολλή δύναμη στο πρόσωπο στον αγώνα  Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U16 ΑΕΚ Λάρνακας–ΑΕΛ Λεμεσού/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Παντελή Γρηγορίου κατά του Φοίβου Σάββα, ποδοσφαιριστή της ΔΟΞΑΣ που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά κτύπησε εσκεμμένα αντίπαλο ποδοσφαιριστή εκτός φάσης με το πόδι  στον αγώνα  Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U16 ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς–ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου /01.06.2019 (18η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγώνες και πρόστιμο

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άσσιας στον αγώνα Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδων U14 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου - ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

1.Γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 15 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

2.Γιατί καθυστέρησε να παραδώσει το φύλλο αγώνος κατά 15 λεπτά από τη προκαθορισμένη ώρα παράδοσης (έπρεπε να παραδοθεί 60 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα που ήταν η ώρα 9:00 και παραδόθηκε 45 λεπτά πριν την έναρξη ήτοι 9:15) κατά παράβαση του Κεφαλαίου ΙΧ άρθρα 9-10 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Παίδων U14 περιόδου 2018-2019.

*Καταγγελία κατά του Εθνικού Άσσιας στον αγώνα Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδων U16 ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

2.Του ΑΓΓΕΛΟΥ ΟΥΛΟΥΠΗ γυμνασίαρχου του αγώνα για πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων,  κατά  παράβαση  του  άρθρου  24  του  Κεφαλαίου ΧΙΙ  της  Προκήρυξης  Πρωταθλήματος Γ’  Κατηγορίας περιόδου 2018-2019

*Καταγγελία κατά της ΔΟΞΑΣ στον αγώνα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U14 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

1.Για είσοδο φιλάθλων πριν την έναρξη του αγώνα στον αγωνιστικό χώρο, κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

2.Για επεισόδια που προκάλεσαν αναταραχή εντός του αγωνιστικού χώρου από φιλάθλους της ομάδας στο 34ο λεπτό του αγώνα (εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και προκαλούσαν τους αντίπαλους με χυδαίες χειρονομίες με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας κατά 12 λεπτά) κατά παράβαση του άρθρου 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

3.Για προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 12 λεπτά από οπαδούς της ομάδας στο 34ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

4.Του Οδυσσέα Οδυσσέως προπονητή τερματοφυλάκων της ΔΟΞΑΣ Κατωκοπιάς γιατί αποβλήθηκε στο 23ο λεπτό του αγώνα για αντιαθλητική συμπεριφορά (εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ως μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο και χωρίς να είναι εγγεγραμμένος στο Φύλλο Αγώνος, παρότρυνε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας σε επεισόδια, επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή του αγώνα κατά την αποχώρηση του από τον αγωνιστικό χώρο), κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ), 10.2(α), 9(ια) και 9 (ιβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Αποκλεισμός 3 αγώνες και πρόστιμο

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2019 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο του δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet στον αγώνα Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U14 περιόδου 2018-2019 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2019 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο του δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet στον αγώνα Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U16 περιόδου 2018-2019 ΑΡΗ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ F C /01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Λευκωσίας γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2019 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο του δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet στον αγώνα Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U15 περιόδου 2018-2019 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας/01.06.2019 (18η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς γιατί παρέλειψε να πληρώσει  χρηματική ποινή  €300= που επιβλήθηκε στο σωματείο της στις 24.04.2019 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων U19 Β’ Κατηγορίας ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας/14.04.2019 (26η Αγωνιστική) αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Αφαίρεση τριών βαθμών, εκτός αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών

*Καταγγελία κατά του ΑΚΡΙΤΑ Χλώρακας γιατί παρέλειψε να πληρώσει  χρηματική ποινή  €2300= που επιβλήθηκε στο σωματείο του στις 02.05.2019 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας/20.04.2019 (27η Αγωνιστική) αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Πρόστιμο και αφαίρεση τριών βαθμών, εκτός αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών

*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου γιατί παρέλειψε να πληρώσει  χρηματική ποινή  €100= που επιβλήθηκε στο σωματείο της στις 02.05.2019 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA B’ Φάση Β’ Όμιλος περιόδου 2018-2019 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/10.03.2019 (2η αγωνιστική) αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία του διαιτητή Κυριάκου Αθανασίου κατά του Ιωάννη Μάππουρα, ποδοσφαιριστή της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα  SUPER CUP Παίδων U17 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/08.06.2019.