Σώθηκε στις καθυστερήσεις η ΕΝΠ, υποβιβάστηκε η Αλκή

Σάββατο, 18 Μαΐου 2019
Δραματικό φινάλε στο Β' όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta, με τον υποβιβασμό να κρίνεται κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα της Ένωσης με την Αλκή. Το σκορ ήταν 2-2, ο αγώνας ήταν στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Σωκράτης Φυτανίδης με σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το 3-2 για την ομάδα του Παραλιμνιού, στέλνοντας την Αλκή στη Β΄ Κατηγορία.

Η Αλκή είχε προηγηθεί με τον Κάρλος στο 5ο λεπτό, ο Γκοζλάν ισοφάρισε για την ΕΝΠ στο 36' και ο Βαλλιάνος στο 61' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Παραλιμνιού. Ο Κάρλος ισοφάρισε σε 2-2 στο 87ο λεπτό, για να έρθει το γκολ του Φυτανίδη στην τελευταία φάση του αγώνα που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

Είχαμε τριπλή ισοβαθμία για τη δεύτερη ομάδα που υποβιβάστηκε αφού ΕΝΠ, Δόξα και Αλκή ολοκλήρωσαν το Πρωτάθλημα Cyta με 35 βαθμούς, με την Αλκή να μένει στην 11η θέση και να ακολουθεί τον Ερμή στη Β' Κατηγορία.

Η Δόξα ανέβηκε στους 35 βαθμούς νικώντας εκτός έδρας με 3-0 την Ανόρθωση. Σκόραραν ο Μπατίν στο 35', ο Μουκτάρης στο 82' και ο Παυλόφ στο  82'.