Ανόρθωση - Ομόνοια 0-0, ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 3-2, Δόξα - Ερμής 1-1

Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2019
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας στη Λάρνακα μεταξύ της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας . Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0 και πήραν από ένα βαθμό.

Η Ανόρθωση παρέμεινε στην 5η θέση με 34 βαθμούς και η Ομόνοια στην 7η με 28.

H ΑΕΛ νίκησε με 3-2 την Νέα Σαλαμίνα στη Λεμεσό και με 45 βαθμούς πέρασε μόνη στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό λιγότερο από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στην έκτη θέση με 30 βαθμούς.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε στο 11ο λεπτό από αυτογκόλ του Μυτίδη  στο 11’ αλλά η ΑΕΛ με δύο τέρματα  του Λεάντρο Σίλβα στο 22’ και στο 28’ πήρε προβάδισμα με 2-1. Ο Τιάγκο ισοφάρισε για τη Νέα Σαλαμίνα σε 2-2 πριν τη λήξη του ημιχρόνου για να πετύχει το νικητήριο τέρμα για την ΑΕΛ ο Αντόνια στο 53’.

Στην τελευταία φάση κρίθηκε ο αγώνας της Δόξας με τον Ερμή. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα με τον Ερμή να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Ταραλίδη το τέρμα που είχε πετύχει ο Μιτρέα στο 56'.

Η Δόξα παρέμεινε 8η με 20 βαθμούς και ο Ερμής 12ος με 10 βαθμούς.