Άρης - Εθνικός 2-2, Διγενής - Ομόνοια Ψευδά 4-1

Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2019
Φινάλε 19ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας και το ντέρμπι στο Τσίρειο Στάδιο μεταξύ του Άρη και του Εθνικού Άχνας τέλειωσε ισόπαλο 2-2.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό με αυτογκόλ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα, 1-0.

Στο 48' ο Παπαγεωργίου πέτυχε το 2-0 για τον Εθνικό και στο 56' ο Παπαστεριανόςμε κεφαλιά  μείωσε σε 2-1 για τον Άρη.

Στο 71' ο Τόρες έχασε πέναλτι, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Εθνικού Μπογκαντίνοφ.

Στο 83' ο Εθνικός έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές και στο 85' με πέναλτι ο Ορτέγκα ισοφάρισε το παιχνίδι, 2-2. Μετά την εκτέλεση του πέναλτι αποβλήθηκε και ο Κύπρου και ο Άρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι επίσης με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στη βαθμολογία προηγείται ο Ολυμπιακός με 45 βαθμούς και ακολουθούν με 40 βαθμούς Εθνικός Άχνας και Οθέλλος Αθηαίνου. Στην 4η θέση ο Άρης με 37 βαθμούς.

Δείτε εδώ την αναλυτική βαθμολογία:

Διγενής - Ομόνοια Ψευδά 4-1
Στο ντέρμπι του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου νίκησε με 4-1 την Ομόνοια Ψευδά και πέρασε επικεφαλής με 41 βαθμούς, όσους και η ομάδα του Ψευδά.

Τα τέρματα του Διγενή πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Δημήτρης Χατζησάββας (8', 36') και Θεόδοτος Αργυρού (13', 17'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα με το Μιχάλη Παπακωνσταντίνου.

Από το 29ο λεπτό ο Διγενής αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκουγκούρη.