ΑΠΟΕΛ - Απόλλωνας 5-1, ΕΝ Παραλιμνίου - ΑΕΚ 2-1

Δευτέρα, 3 Δεκεμβρίου 2018
Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ πανηγύρισαν μεγάλη νίκη σε βάρος του Απόλλωνα.
-------------------------------------------

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε απόψε η ενδέκατη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο Στάδιο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Απόλλωνα με 5-1 και έφτασε στους 23 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΛ. Ο Απόλλωνας έμεινε στους 22 βαθμούς αλλά σε δέκα αγώνες.

Στο 8' το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Τάμαρι. Προηγήθηκε απόκρουση πέναλτι του Βάλε σε εκτέλεση του Μοράις.

Στο 45' το ΑΠΟΕΛ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοράις πέτυχε το 2-0. Αποβλήθηκε ο Βάλε και ο Απόλλωνας συνέχισε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ακολούθως ο Απόλλωνας μείωσε με κεφαλιά του Μάρκοβιτς και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νατέλ με μακρινή εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για το ΑΠΟΕΛ.

Στο 62 ο Τάμαρι πέτυχε το 4-1 και στο 69' ο Ενσούε διαμόρφωσε το 5-1.

Ένωση - ΑΕΚ...2-1
Σημαντική νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου που επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ και έφτασε στους δέκα βαθμούς.

Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ιωάννη Πίττα και στο 89ο λεπτό ο Αντώνης Κουμής πέτυχε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Φλοριάν.

Έμεινε στους 19 βαθμούς η ΑΕΚ αλλά με δύο αγώνες λιγότερους.