Ο Ολυμπιακός στον τελικό με διπλή νίκη (στιγμιότυπα)

Τετάρτη, 21 Απριλίου 2021
Ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει την πρόκριση του στον τελικό Κυπέλλου Coca - Cola μετά από 30 χρόνια.

Για τελευταία φορά ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε σε τελικό το 1990-1991 και τότε είχε χάσει από την Ομόνοια με 1-0.

Μετά το νικηφόρο 1-0 στον επαναλητικό του Τσιρείου με αντίπαλο την ΑΕΛ, προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-2.  Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι με 4-2.

Το γκολ του Ολυμπακού στον επαναληπτικό της Λεμεσού πέτυχε στο 10ο λεπτό με πέναλτι ο Σάλι.

Στο 43ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σάντος και η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Για να φτάσει στον τελικό ο Ολυμπιακός απέκλεισε διαδοχικά ΠΟ Ξυλοτύμπου (4-0), ΕΝ Παραλιμνίου (2-0), Εθνικό Άχνας (1-1 και 1-0) και ΑΕΛ (4-2 και 1-0).