Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ 1-2, Δόξα - Ερμής 1-1 (στιγμιότυπα)

Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2021
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας επί της Νέας Σαλαμίνας πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta, νίκησε εκτός έδρας με 2-1 και ανέβηκε στους 27 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Νέα Σαλαμίνα.

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Παραλιμνίου αφού στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από τέρμα του Καμισοκό στο 26ο λεπτό. Ο Γκατό στο 65' και ο Φελίπε στο 85' πέτυχαν τα τέρματα της νίκης για την Ένωση.

Η Νέα Σαλαμίνα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 9ο λεπτό λόγω αποβολής τους Βαρέλα.

Στο Μακάρειο Στάδιο, Δόξα και Ερμής εξήλθαν ισόπαλοι 1-1, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Λουϊς Κάρλος ισοφάρισε για τη Δόξα το γκολ με το οποίο ο Ρουσιάς είχε δώσει προβάδισμα στον Ερμή στο 83'.

Η Δόξα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 26ο λεπτό λόγω αποβολής του Μαρτίνου Χριστοφή.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Δόξα ανέβηκε στους 31 βαθμούς και ο Ερμής στους 25.