Στην κορυφή η ΠΑΕΕΚ μετά το εκτός έδρας 1-0 επί του ΘΟΪ Λακατάμιας

Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2020
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Κούρη Ερήμης με την ΑΕΖ.
----------------------------------------

Με επτά αναμετρήσεις συνεχίστηκε το Σάββατο η 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Η αυλαία άνοιξε την Παρασκευή στο Τσίρειο με το ισόπαλο 2-2 του Άρη με την Αναγέννηση Δερύνειας και ολοκληρώθηκε την Κυριακή με τον αγώνα της Ομόνοιας Ψευδά με την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα (3-0 η Ομόνοια).

Στους έξι βαθμούς έφτασε η ΠΑΕΕΚ που νίκησε εκτός έδρας με 1-0 το ΘΟΪ Λακατάμιας με γκολ του Αμπράχαμ στο 66ο λεπτό.

Η Αλκή Ορόκλινης με γκολ του Φακούντο στο 71ο λεπτό επικράτησε με 1-0 του ΑΣΙΛ και έφτασε στους τέσσερις βαθμούς.

Στους 4 βαθμούς και ο Οθέλλος που νίκησε στην Αθηαίνου με 3-0 τον Ακρίτα Χλώρακας από τέρματα που πέτυχαν οι Νταβίτ (15'), Κουμουρής (20') και Τούμπας (58').

Εκτός έδρας με νίκη με 2-0 (Ντιόγκο 33', Λουιζίνιο 52') για τον Ονήσιλο Σωτήρας επί της Ξυλοτύμπου που έφτασε επίσης στους τέσσερις βαθμούς όπως και η ΑΕΖ μετά το εκτός έδρας 1-1 με τον Κούρη Ερήμης.

Ο Κούρης άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Ευαγόρα Αντωνίου και η ΑΕΖ ισοφάρισε στο 19ο λεπτό με τον Νικόλα Θεοδώρου (3ο φετινό και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ).

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας του Αχυρώνα Λιοπετρίου με την Αγία Νάπα. Προηγήθηκε ο Αχυρώνας στο 28ο λεπτό με τον Ραφαήλ Ελευθερίου και η Αγία Νάπα ισοφάρισε στο 89ο λεπτό με τον Ετουάρντο Πιντσέλι.

Νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Διγενής άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Χρίστο Αντωνίου και η τοπική Ομόνοια έφτασε στο 2-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Χρίστος Τρύφωνος (50') και Σέργιος Αβραάμ (55').