Νίκες για Εθνικό Άσσιας, Άρη, Καρμιώτισσα και Ακρίτα

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Διγενή Μόρφου με τον Άρη.
-----------------------------------

Με τέσσερις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του φετινού Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδων Κ-14 περιόδου 2020-2021.

Στο Πρωτάθλημα συμμετέχουν δέκα ομάδες, όμως ο αγώνας της Αγίας Νάπας με τον Οθέλλο Αθηαίνου δεν έγινε καθώς ο Οθέλλος δήλωσε αδυναμία καθόδου στο παιχνίδι.

Ο Εθνικός Άσσιας νίκησε με 4-0 την ΠΑΕΕΚ από τρία τέρματα του Ηλία Γεωργίου (10', 16', 63') και ένα του Κρίστιαν Μάμα. Σημειώνεται ότι ήταν η μοναδική νίκη από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Άρης με γκολ του Νικόλα Αντωνίου στο 51ο λεπτό νίκησε εκτός έδρας τον Διγενή Ακρίτα Μόρφου.

Νικηφόρα πέρασε από τη Λακατάμια η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών κερδίζοντας με 3-0 το τοπικό ΘΟΪ από τέρματα που πέτυχαν οι Ειρηναίος Παπαδημητρίου (7', 10') και Άγγελος Αρέστη (18').

Εκτός έδρας νίκη και για τον Ακρίτα Χλώρακας επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 3-1. Σκόραραν οι Νεόφυτος Παπαδημητρίου (11') και Κωνσταντίνος Σαββίδης (14', 50'). Για τους γηπεδούχους σκόραρε στο 40ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Αλαπαής.

Η 2η αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 19 Σεπτεμβρίου και περιλαμβάνει τις ακόλουθες αναμετρήσεις: