Άρης - Καρμιώτισσα 3-0, ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - ΑΣΙΛ 2-1 (αποτελέσματα Γ' Κατηγορίας και ΣΤΟΚ)

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με τον ΑΣΙΛ Λύσης.
------------------------------------------------

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η προτελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης για τον πρώτο όμιλο του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Στο Τσίρειο Στάδιο ο Άρης επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών και έφτασε στους 28 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τις ομάδες που ακολουθούν.

Τα τέρματα του Άρη πέτυχε ο Σαπρίνο (28', 32', 87' πεν). Η Καρμιώτισσα τέλειωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ανδρέα Νεοφύτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο φινάλε του πρώου ημιχρόνου.

Η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα νίκησε με ανατροπή 2-1 τον ΑΣΙΛ Λύσης και ανέβηκε στην έκτη θέση του ομίλου με 12 βαθμούς.

Ο ΑΣΙΛ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Χρυσοβαλάντη Καπαρτή στο 14ο λεπτό και οι γηπεδούχοι έφθασαν στη νίκη από τέρματα που πέτυχαν οι Γιώργος Κωνσταντινίδης (41') και Γιώργος Νεοφύτου (86' πεν.).

Για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας ο Αχυρώνας Λιοπετρίου νίκησε με 4-1 την ΕΝΑΔ και επέστρεψε στην κορυφή με 33 βαθμούς.

Για το Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ η πρωτοπόρος Ομόνοια 1948 προχώρησε νικηφόρα. Μετά το 2-0 επί της Ολυμπιάδας Λυμπιών, έφτασε στους 37 βαθμούς, 6 περισσότερους από την Πέγεια και την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.