Ο απολογισμός της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2019
Η Ασπίς Πύλας νίκησε στην έδρα της με 3-0 την ΑΕΚ Κοράκου.
-------------------------------------------

Στο Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ η ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς πέτυχε την τρίτη σερί νίκη και οδηγεί αλάνθαστη την κούρσα.

Σήμερα νίκησε εκτός έδρας με 5-0 την ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου και έφτασε στους εννέα βαθμούς και παράλληλα διατηρεί το μηδέν παθητικό.

Σκόραραν οι Γιώργος Ξενοφώντος (4', 72'), Δημήτρης Θεοφάνους (52'), Χρίστος Γεωργίου (59' πέναλτι) και Ανδρέας Βύρας (90').

Πρώτες απώλειες για την Ομόνοια 1948, που ηττήθηκε με 2-1 στην έξοδο της στο Παλαιομέτοχο από την τοπική Δόξα που έφτασε στους έξι βαθμούς.

Παύλος Οικονομίδης στο 16ο λεπτό και Μάριο Ομπρέα στο 85ο λεπτό τα τέρματα για τους γηπεδούχους, στο 56' με το Δήμο Αθανασίου σκόραραν οι φιλοξενούμενοι.

Με γκολ του Ανδρέα Γλυκύ στο 82ο λεπτό, ο Ορφέας Λευκωσίας νίκησε στην έδρα του με 1-0 την ΑΕΝ, ισόπαλο 1-1 έληξε το γειτονικό ντέρμπι Εθνικός Λατσιών - Ολυμπιάς Λυμπιών. Ο Μπάξτον στο 51' σκόραρε το γκολ των γηπεδούχων, στο 61' ο Γιώργος Μαυροφτής σκόραρε για τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Πρώτη φετινή νίκη για την Ασπίς Πύλας, που επικράτησε στην έδρα της με 3-0 την ΑΕΚ Κοράκου. Σκόραραν οι Λοϊζος Σιήκκης (31'), Θεόδωρος Πλατινάκης (58') και Ανδρέας Χειμώνας (63').

Δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για τη νεοφώτιστη  ΑΕΠ Πολεμιδιών που με γκολ του Αντώνιου Τσίρτου στο 51ο λεπτό επικράτησε με 1-0 της ομάδας του Άτλα Αγλαντζιάς.