Στους 7 βαθμούς μετά το 4-0 στο Σαν Μαρίνο

Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2019
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
----------------------------------------

Ευρεία εκτός έδρας νίκη για την Εθνική μας στον 6ο αγώνα της για τον 9ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020.

Επικράτησε στο Σαν Μαρίνο με 4-0 και έφτασε στους επτά βαθμούς, ξεπερνώντας τη Σκωτία (έχασε στην έδρα της με 4-0 από το Βέλγιο) και παράλληλα φτάσαμε το Καζακστάν που απόψε ηττήθηκε με 1-0 στη Ρωσία.

Στο 2ο λεπτό ο Κούσουλος άνοιξε το σκορ και στο 39ο λεπτό ο Παπουλής πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό ο Ιωάννης Κούσουλος σκόραρε για δεύτερη φορά για την Εθνική μας, 3-0 και στο 75ο λεπτό ο Αρτυματάς με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, τελικό αποτέλεσμα.

Ο Αρτυματάς σκόραρε για πρώτη φορά με την Εθνική, ο Κούσουλος έφτασε τα τέσσερα τέρματα και ο Παπουλής τα δύο.

Κύπρος: Παναγή, Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου, Σωτηρίου, Κούσουλος, Παπουλής (46'Γεωργίου), Σπόλιαριτς (62' Μ. Ιωάννου), Κωστή, Αρτυματάς, Λαΐφης, Πίττας (74' Κάστανος).