Ισοπαλία 1-1 με το Καζακστάν

Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου 2019
Ισόπαλη 1-1 με το Καζακστάν αναδείχτηκε στο ΓΣΠ η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 9ου προκριματικού ομίλου του EURO 2020.

Με το βαθμό αυτό, η Κύπρος ανέβηκε στους 4 βαθμούς ενώ το Καζακστάν έχει 7.

Μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα το Καζακστάν άνοιξε το σκορ με τον Schetkin (2'). Η Εθνική μας πίεσε για την ισοφάριση και αφού δημιούργησε ευκαιρίες με αποκορύφωμα ένα σουτ του Σωτηρίου στο δοκάρι στο 20ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 39ο λεπτό.

Σκόρερ ο Σωτηρίου με κοντινό πλασέ, αξιοποιώντας εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πάσα του Νικόλα Ιωάννου. Ήταν το 9ο τέρμα του Σωτηρίου με την Εθνική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας προσπάθησε να φτάσει στη νίκη, έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες με τους Εφραίμ και Παπουλή αλλά, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κύπρος (Ρ. Μπεν Σιμόν): Παναγή, Μιντίκκης, Μερκής, Λαϊφης, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος, Χ. Κυριάκου, Κάστανος (58' Γεωργίου), Παπουλής (90' Πίττας), Σωτηρίου, Εφραίμ (73' Κωστή).

Η σημερινή, ήταν η πρώτη συμμετοχή του Μιντίκκη με την Εθνική Ανδρών.