Ήττα από τη Σκοτία στο Ρίο Άβε

Σάββατο, 23 Μαρτίου 2019

Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
------------------------

Την ήττα με 4-0 δέχτηκε η Εθνική μας ομάδας Νέων από την αντίστοιχη της Σκοτίας στο Στάδιο Ρίο Άβε για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου στον Elite round.

Ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα μας στη διοργάνωση μετά το 3-0 της πρεμιέρας από την Πορτογαλία, που φιλοξενεί τους αγώνες του ομίλου μας.

Η Εθνική μας είχε καλό ξεκίνημα, διατήρησε τον έλεγχο και κυνηγούσε με αξιώσεις το γκολ, όμως στην πρώτη αντεπίθεση της Σκοτίας βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Είναι γεγονός πως το καλό ξεκίνημα δεν προδίκαζε τέτοια κατάληξη για την Εθνική μας, που ολοκλήρωσε και τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 13' η Σκοτία άνοιξε το σκορ με τον Rudden, πίεσαν οι διεθνείς μας και στο 19ο λεπτό σουτ του Ιωάννη Κωστή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Σκοτίας.

Στο 30' ο Μίντλετον πέτυχε το 2-0 για τη Σκοτία, που πήγε στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Άσχημο ξεκίνημα για την ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49΄ο Μάμας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και μείναμε με ποδοσφαιριστή λιγότερο και λίγο αργότερα (53') ο Rudden ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για τη Σκοτία και στο 61' ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το 4-0.

Η Σκοτία με τη νίκη της έφτασε στους έξι βαθμούς και διεκδικεί πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Από το όμιλο μας θα περάσει η ομάδα που θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση.

Κύπρος: Σ. Νικολάου, Σεργίου, Μιχαηλίδης (70' Θ. Νικολάου), Κυπριανού, Σιέλης (46' Λεμονάρης), Μάμα, Γερολέμου (59' Παναγιώτου), Κωστή, Τζιωνή, Λουκά (46' Παρούτης), Κατσιαντώνης (82' Σωτηρίου).

Στην τελευταία αγωνιστική (26/3) η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Τουρκία και η Σκοτία την Πορτογαλία.

1η αγωνιστική
Πορτογαλία – Κύπρος…3-0 (53’, 68’, 77’ Νέτο)
Σκοτία – Τουρκία…3-1 (7’ Rudden Zak, 52’ Deas Robbie, 87’ Burroughs Jack Stephen / 45’ αυτογκόλ Houston Jordan)