Ξεκίνημα με νίκη, 5-0 το Σαν Μαρίνο

Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2019
Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική μας ομάδα των Ανδρών στα προκριματικά του EURO 2020. Σε αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ, νίκησε με 5-0  το Σαν Μαρίνο και πήρε τους πρώτους της 3 βαθμούς στον 9ο όμιλο.

4-0 ήταν το σκορ για την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο. Δύο τέρματα ο Πιέρος Σωτηρίου με πέναλτι στο 18' και στο 23' (εφτασε τα 8 με την Εθνική) ενώ σκόραραν επίσης ο Κούσουλος στο 25' (πρώτο του γκολ με την Εθνική) και ο Εφραίμ στο 32'  (4ο τέρμα με την Εθνική).

Ένα τέρμα από τον Κωνσταντίνο Λαϊφη στο δεύτερο ημίχρονο (56')  διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Ήταν το 3ο τέρμα του Λαϊφη με την Εθνική.

Ντεμπούτο για το Ματίας Σπόλιαριτς που στο 52ο λεπτό αντικατέστησε το Φώτη Παπουλή.

Κύπρος (Ρ. Μπεν Σιμόν): Κ. Παναγή, Τ. Δημητρίου (65' Μερκής), Ν. Ιωάννου, Κ. Λαϊφης, Ι. Κούσουλος, Κ. Αρτυματάς, Φ. Παπουλής (52' Σπόλιαριτς), Γ. Εφραίμ, Α. Γεωργίου, Ν. Μυτίδης, Π. Σωτηρίου (27' Μακρής).

Αναπληρωματικοί: Ο. Πάρτο, Ν. Μιχαήλ, Ν. Τζούνιορ, Γ. Μερκής, Γ. Βασιλείου, Μ. Αντωνίου, Α. Αβραάμ,  Ρ. Μαρκάσα, Γ. Κάστανος, Χ. Γουήλερ.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας, την Κυριακή στις 21:45 με το Βέλγιο στο ΓΣΠ.