ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 0-1, Αλκή - Πάφος 3-3, Ανόρθωση - ΕΝΠ 2-0

Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019
Νίκη του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι κορυφής του Τσιρείου με αντίπαλο την ΑΕΛ. Το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 1-0 και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας φτάνοντας στους 41 έναντι 37 της ΑΕΛ αλλά και του Απόλλωνα που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση.

Ο Νούνο Μοράις με πέναλτι στο 59ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο τέρμα του ΑΠΟΕΛ φτάνοντας τα δέκα στο Πρωτάθλημα Cyta. Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Τεξέιρα της ΑΕΛ ενώ στο 77' έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές και το ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Νικόλα Ιωάννου.

Ο αγώνας ήταν για τη 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Αλκή - Πάφος 3-3

Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στην τελευταία φάση, Αλκή και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες 3-3. Ο Φλόρες με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ισοφαρίζοντας σε 3-3 για την Αλκή.

Η Πάφος είχε προηγηθεί με τον Ανγκούλο στο 31', ο Σπόλιαριτς με δύο τέρματα στο 35' και στο 40' έδωσε προβάδισμα με 2-1 στην Αλκή, ο Καρώ ισοφάρισε σε 2-2 στο 44' και ο Κούλς στο 76' έδωσε προβάδισμα στην Πάφο με 3-2, πριν ο Φλόρες διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλκή έμεινε στην 9η θέση με 15 βαθμούς και η Πάφος στη 12η με 8 βαθμούς.

Ανόρθωση - ΕΝΠ 2-0

Η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 την ΕΝΠ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και με 27 βαθμούς ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στην 10η θέση με 13 βαθμούς έμεινε η ΕΝΠ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κατσαράβα με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση ενώ το 2-0 το πέτυχε ο Πράνιτς με πέναλτι στο 61'.