Νίκες για ΑΠΟΕΛ, Νέα Σαλαμίνα και Δόξα Κατωκοπιάς

Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2019
ΑΠΟΕΛ, Νέα Σαλαμίνα και Δόξα πέτυχαν σημαντικές νίκες στους αγώνες του Σαββάτου στη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-0 την Ανόρθωση στο ΓΣΠ και παρέμεινε στην 1η θέση με 38 βαθμούς. Στην 5η θέση η Ανόρθωση με 24 βαθμούς αφού την ξεπέρασε η Νέα Σαλαμίνα με τη νίκη της με 3-1 στην Πάφο επί της τοπικής ομάδας. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 26 βαθμούς ενώ η Πάφος έμεινε στους 14.

Στους 17 βαθμούς ανέβηκε η Δόξα μετά την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 επί της ΕΝΠ η οποία έμεινε στους 13 βαθμούς.

Τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ στη νίκη της Ανόρθωσης πέτυχαν ο Νατελ με απευθείας φάουλ στο 17', ο Μοράις με πέναλτι στο 67', ο Νικόλας Ιωάννου στο 71' και ο Σόουζα στις καθυστερήσεις.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με την Πάφο από τέρματα των Μιντίκκη (27΄), Κίγκσλεί (πέναλτι 80" και του Νουρ στις καθυστερήσεις ενώ η Πάφος είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 με τον Αγκούλο στο 87'.

Από ένα τέρμα του Λούις Κάρλος στο τρίτο μόλις λεπτό κρίθηκε ο αγώνας στο Παραλίμνι με τη Δόξα να παίρνει τη νίκη επί της ΕΝΠ.