Νεόφυτος Λάρκου: «Θα κυνηγήσουμε τις ελπίδες μας μέχρι το τέλος»

Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018

Ο απολογισμός της δεύτερης αγωνιστικής στον ενδέκατο όμιλο της προκριματικής φάσης δυστυχώς κατέγραψε ήττα για την Εθνική μας ομάδα των Νέων, όμως υπάρχουν ακόμη ελπίδες για το στόχο της πρόκρισης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα  για να διατηρήσει το δικαίωμα της ελπίδας θα πρέπει απαραίτητα να κερδίσει τη Λετονία στο φινάλε της ερχόμενης Δευτέρας και να μας ευνοήσει και το αποτέλεσμα του αγώνα της Ρωσίας με το Μαυροβούνιο.

Ρωσία και Λετονία βρίσκονται στους τέσσερις βαθμούς και το Μαυροβούνιο με την Κύπρο στον ένα βαθμό από το μεταξύ μας ισόπαλο 0-0.

Το βασικότερο για την Εθνική μας είναι να κερδίσει τους Λετονούς και να φτάσει στους τέσσερις βαθμούς.

«Ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα το σημαντικό είναι ότι έχουμε τις ελπίδες μας και θα τις κυνηγήσουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αρχίζουμε δουλειά για τον καθοριστικό αγώνα της Δευτέρας», δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Νεόφυτος Λάρκου.

Σχολιάζοντας τον αγώνα και την ήττα από τη Ρωσία με 2-0 ανέφερε:

«Οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν, έδωσαν πολλές δυνάμεις απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα όπως η Ρωσία. Δυστυχώς δεχτήκαμε το πρώτο γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και αυτή η εξέλιξη δημιούργησε περισσότερες δυσκολίες.

Δεν τέλειωσε τίποτε, κάθε αγώνας αφήνει τα δικά του διδάγματα και προχωρούμε για τη συνέχεια με τη Λετονία με μοναδικό στόχο τη νίκη».

**Η Εθνική μας θα μπει σε ρυθμούς προετοιμασίας ενόψει Ρωσίας από το Σάββατο και πέραν της προπόνησης το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει και ανάλυση του αγώνα.

**Ο αγώνας της Δευτέρας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας και θα αρχίσει στις 11:00πμ.