Ήττα από τη Ρωσία με 2-0

Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018

Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
--------------------------------------------

Με ήττα της Κύπρου με σκορ 2-0 ολοκληρώθηκε ο σημερινός αγώνας της Εθνικής Νέων με την αντίστοιχη της Ρωσίας στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας.

Ο αγώνας αφορούσε την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19, για τον ενδέκατο όμιλο.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα Ρωσία και Λετονία βρίσκονται στους τέσσερις βαθμούς και Μαυροβούνιο, Κύπρος στον ένα βαθμό.

Η ομάδα μας για να ελπίζει σε πρόκριση θα πρέπει απαραίτητα να κερδίσει τη Λετονία και το Μαυροβούνιο να μην νικήσει τη Ρωσία.

Σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με το Μαυροβούνιο ο Νεόφυτος Λάρκου πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Μέσα ο Ιωάννης Κωστής και ο Κωνσταντίνος Ηλία αντί των Γιάννη Γερολέμου και Μιχάλη Ιωάννου.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου δυστυχώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και με τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία από τη δική μας ομάδα.

Στο 11ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουμε το σκορ. Μετά από ωραία ενέργεια του Κατσαντώνη και πάσα στον Λουκά ο τελευταίος μόνος απέναντι στην εστία των Ρώσων σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 19' κεφαλιά του Agalarov από εξαιρετική θέση φεύγει άουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Νικολάου.

Στο 45' οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ, 0-1 με σουτ του Μοσκίσεφ.

Στο 57' ο Μοσλόφ πέτυχε το 2-0 για τη Ρωσία που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Προσπάθησαν οι διεθνείς μας να μειώσουν και να ξαναμπούν στο κυνήγι του βαθμολογικού κέρδους αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε το σκορ και η Ρωσία με τέσσερις βαθμούς βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στην επόμενη φάση θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες και το σκηνικό θα ξεκαθαρίσει στο φινάλε της ερχόμενης Δευτέρας.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Νικολάου, Σεργίου, Σιέλη, Παναγιώτου, Μαρτή (69' Ιωάννου), Κωστή (61' Παρούτης), Λουκά (85' Καραγιάννης), Κατσαντώνη (69' Κακουλλής), Ηλία, Μάμα, Μιχαηλίδη.

*Τον αγώνα παρακολούθησε και η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας Μαυροβούνιο - Λετονία 1-2 (57' Γκρούπατς πεν / 10' Lusins. 81' Zelenkovs). Η Λετονία τέλειωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές λόγω δύο αποβολών.