ΑΕΚ - ΑΕΛ 0-1, Απόλλων - Ανόρθωση 1-2, ΕΝΠ - Αλκή 2-0

Σάββατο, 3 Νοεμβρίου 2018

Ο Ντούρις πέτυχε και τα δύο τέρματα της Ανόρθωσης.
-----------------------------

Η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της ΑΕΚ και με επτά νίκες και μια ισοπαλία σε οκτώ αγώνες, προηγείται στο βαθμολογικό πίνακα με 22 βαθμούς, έναντι 16 του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ που έχουν αγώνα λιγότερο.

1-0 το σκορ για την ΑΕΛ με το Χουράδο να σκοράρει για άλλο ένα αγώνα και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Ισπανός επιθετικός σκόραρε στο 50ο λεπτό, φτάνοντας τα έξι τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta.

Η ΑΕΚ, που έχασε για πρώτη φορά στο Πρωτάθλημα, έμεινε στους 13 βαθμούς σε έξι αγώνες.

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση, πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα στο Πρωτάθλημα Cyta. Σε αγώνα για την 8η αγωνιστική, η Ανόρθωση πέτυχε σημαντική νίκη μέσα στο Τσίρειο με 2-1, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς, αφήνοντας τον Απόλλωνα στους 16 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντούρις που πέτυχε και τα δύο τέρματα της Ανόρθωσης, στο 1ο και στο 33ο λεπτό ενώ για τον Απόλλωνα μείωσε ο Μάγκλιτσα στο 48΄.

Σημαντική νίκη και για την Ένωση η οποία νίκησε με 2-0 την Αλκή στο "Τάσος Μάρκου".  Σκόραραν ο Ριέρα και ο Ουντόζι στο 74' και στο 86'. Ο τερματοφύλακας της Αλκής Παναγή απέκρουσε πέναλτι του Ρασμούσεν στο 17.

Η Ένωση αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 54ο λεπτό λόγω αποβολή του Κοσμά στο 54΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Παραλιμνίου ανέβηκε στους 7 βαθμούς, έναντι 4 της Αλκής.