Πανάξια Κυπελλούχος η ΑΕΛ

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017
Ο αρχηγός της ΑΕΛ Νικόλας Τσακανιάς παραλαμβάνει το τρόπαιο από το Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ κ. Ανθούλη Μυλωνά.
---------------------------------------------------------------

Η ΑΕΛ νίκησε με 8-4 την Ομόνοια / Αραράτ – ΑΕΛ και κατέκτησε απόψε το τρόπαιο του Κυπέλλου Futsal.

Πρώτη κατάκτηση για την ΑΕΛ, που ολοκλήρωσε με τίτλο τη φετινή χρονιά σε ένα τελικό που πρόσφερε καλό θέαμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ προηγήθηκε με 4-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Καρβάλιο (1', 17'), Αγκουϊάρ (2'), Ντα Σίλβα (3'), ενώ για την Ομόνοια / Αραράτ σκόραρε στο 6' ο Κωνσταντίνος Ανδρέου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιάννης Ιωάννου μείωσε σε 4-2 για την Ομόνοια / Αραράτ.

Στο 25' ο Καρβάλιο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-2 για την ΑΕΛ και στο 28' ο Γιάννης Ιωάννου μείωσε σε 5-3.

Στο 35' και 36' ο Αγκουϊάρ με διαδοχικά τέρματα ανεβασε το δείκτη του σκορ στο 7-3 για την ΑΕΛ και στο 38' ο ίδιος ποδοσφαιριστής το 8-3 και ένα λεπτό αργότερα ο Κρατσόφ μείωσε σε 8-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το σημερινό ραντεβού μεταξύ των δύο ομάδων είναι το έκτο αφού προηγήθηκαν πέντε αγώνες στην πρώτη και στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος.

Συναντήθηκαν και στην ημιτελική φάση του Πρωταθλήματος και μετά από τρεις αγώνες το εισιτήριο για τον τελικό του Πρωταθλήματος είχε εξασφαλίσει η Ομόνοια / Αραράτ.

ΑΕΛ – Ομόνοια / Αραράτ…5-2

Ο μεγάλος τελικός Κυπέλλου έγινε στο Κίτιον στη Λάρνακα με απευθείας μετάδοση από τη Cytavision.

Πως έφτασαν στον τελικό
Η Ομόνοια / Αραράτ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε την ΑΕΚ Σωτήρας, το Δημητράκη Χριστοδούλου Δερύνειας και την ΑΕΚ Λάρνακας.