Τρίτη, 8 Απριλίου 2014

Η Εθνική Γυναικών όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
---------------------------------

Πρώτη ιστορική νίκη για την Εθνική Γυναικών.

Σε φιλικό αγώνα που έγινε απόψε στο Λουξεμβούργο, η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών νίκησε με 4-0 την ομάδα της χώρας, πετυχαίνοντας την πρώτη διεθνή νίκη στην ιστορία της.

Η Εθνική ομάδα των Γυναικών δίνει διεθνείς φιλικούς αγώνες από το 2002 και ποτέ στο παρελθόν δεν κατάφερε να πάρει νικηφόρο αποτέλεσμα και έτσι, το σημερινό αποτέλεσμα κόντρα στο Λουξεμβούργο αποκτά ιδιαίτερη σημασία.

Η Εθνική προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο ενώ κατάφερε να σκοράρει  τρίτο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και άλλο ένα με τη λήξη του αγώνα και το σκορ διαμορφώθηκε στο τελικό 0-4.

Η Σκεύη Αντωνίου άνοιξε το σκορ στο 13΄ για να πετύχει το 0-2 η Μαριλένα Γεωργίου στο 24¨.  Στο 51ο λεπτό η Σκεύη Αντωνίου σκόραρε και πάλι ανεβάζοντας το σκορ στο 0-3 για να διαμορφώσει το τελικό Λουξεμβούργο - Κύπρος 0-4 η Δήμητρα Χατζηβασίλη στις καθυστερήσεις.

ΚΥΠΡΟΣ (Α. Βασιλείου): Μ. Χρίστου, Μ. Ιωάννου, Ε. Γιάννου, Δ. Χατζηβασίλη, Α. Βιολάρη, Φλ. Αντωνίου, Σκ. Αντωνίου, Μ. Πιερή, Ξ. Γεωργίου, Μ. Γεωργίου, Α, Μιχαήλ.

Χρόνο συμμετοχής πήραν επίσης οι Γ. Αντωνίου, Σ. Παπαδοπούλου, Λ. Χρυσοστόμου, Χρ. Χαραλάμπους, Έλενα Νεάρχου και Κωνσταντίνα Παφίτη.